Dacıa Duster Kullanıcısı olarak tavsiye ederiz

Yaklaşık 20 yıla yakın araç kullanmaktayım. Genel olarak b segmenti araçlar kullandım. İlk Defa C segmenti ve suv araç kullandım. Dacia duster hakkında yorumlar yaparken bu araçlarla kıyaslayarak yorum yapacağım.Bugüe kadar Hyundai i20 honda jazz,totoya yaris otomatik vites ile kıyaslayacağım. Kıyaslama yaparken genelde konfor odaklı yorumlar yapacağım.

Daica duster ile B segmenti araçlara göre nasıl?

Kesinlikle yol tutuşu konfor olarak 2019 son kasa dacia duster aracın üstün olduğunu söyleyebilirim. Virajlara Dacia duster oldukça hızlı girmemize rağmen oldukça güven vermektedir. En son kullandığım araç 2014 otomatik toyota yaris idi.Yaris malzeme kalitesi oldukça güzel olmasına rağmen Araç 120 km hızdan sonra güven verme yola hakimiyet oldukça azalmaktaydı.Ama duster ile virazlara bile 120 km hızla rahtalıkla girebilmektesiniz.

Duster Malzeme Kalitesi nasıl?

Duster fiyat rakiplerine oranla yaklaşık en 70-82 bin tl ucuz . bu açıdan duster bu rakı kapatması veya karşılaması lazım.Bunu da elbette malzeme kalitesinden karşılayacak. İç tasarımdakı malzemler c segmenti araçların ayarında değil. Mesela daha önce kadjar qashqai araçlara kıyaslarsak oldukça kötü ama b segmenti birçok araçla eş değer diyebiliriz.Ama Dacia iç malzemeinnse birkaç ufak dkonuşla bu kalitesizlik hissini kolaylıkla yenebilir. Birkaç yerine krom kaplama kullanda arabanın havası oldukça değişecek. Ama malesef bunu yapmıyorlar. Mesela araçlarda en boş modelinde bile start stop teknolojisi bile var. Bunun yerine araca bin tl değerinde krom kaplamalar yapsalar daha mantıklı olacağı kanatindeyim.

Duster Yakıtı ve çekişi nasıl?

Dacia 1.0 turbo motor,1.6 lpg.li atmosferik motor ve 1,5 dizel motor ve son olarak da 1.3 turbo motor 130 ve 150 beygir seçenekleriyle karşımıza çıkmaktadır. 1.0 turbo motor ile 1.6 atmosferik motorların çekişleri hemen hemen birbirne yakın diyebiliriz.Atmosferik motor çekiş bakımından tubo motordan biraz daha geride kaldığını soyleyebiliriz. Diğer bir husus turbo motor asmosferik motora göre daha sessiz özelliğe sahip. 1.0 motorlarda vergi avantajı dabulunmakta. 2021 itibariyle 1,6 lpgli dacia duster verihgis 1007+1007 tl olmak üzere yıllık 2014 tl vergisi bulunmaktadır. 1.0 sıfır motor bu açıdan da vergi avantajı da sağlamaktadır. Lpg li motorun en büyük artısı yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Ortalama 100 tl lpg ile duster 320 km şehir içi gitmekte olup suv araçlar için bu rakam oldukça iyi diyebiliriz?

Dastur satış rakamları nerelerde?

Duster iç malzeme kalitesi çok iyi olmasa da motor ve birçok parçası renault garantisi altında olması ülkemizde oldukça rağbet görmesini sağlıyor. Ayrıca bakım masrafları da oldukça uygun diyebiliriz. Mesela duster bakımları 20 bin k m de yada bir yıl sonunda servise gidiyor. Aralık 2020 de serviste de kampanyalı olarak 1040 tl lpgli araçların bakımını yaptırabilirsiniz. En çok satılan suv araç hangisi derseniz vereceğimiz cevap elbette Dacia duster diyeceğiz.Geçtiğimiz seneye oranla satışlarını yüzde 10.8 oranında artıran Duster, 19.451 adet satış rakamına ulaşmış durumda…

Duster çarpışma testi neden 3 yıldız?

Dacia evet çarpışma testinden aldığı puan 3 yıldız fakat bu aracı güvensiz yapmamaktadır. Çünkü 2 yıldız eksik almasının sebebi teknik donanım eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

sonuç olarak malzeme kalitesi çok iyi olmasa da oldukça konforlu bir suva bineminin zevkini duster da bulabilirsiniz

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir